Вміст автомобільних аптечок, що продаються на АЗС і в спеціалізованих магазинах, настільки «оптимізовано» і удешевлено, що надати з ним першу допомогу важко. Чим доукомплектувати свої аптечки, а що з них викинути?
Аптечки, розраховані на використання в легкових авто (тип АМА-1), повинні комплектуватися відповідно до вимог МОЗ. Ми, спільно з колегами з порталу «Автовізіо», вирішили дослідити їх вміст, а потім проконсультуватися з фахівцями, наскільки ці набори дієздатні в критичних ситуаціях. Обізнаних людей ми знайшли в Українському науково-практичному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
Вартість аптечок – 35-100 грн. Ціна залежить від місця продажу, а також від їх комплектності.
Нагадаємо, що цей набір медикаментів повинен гарантувати допомогу не тільки тоді, коли хтось отримав подряпину на заміському пікніку або відчув легке нездужання в дорозі, але і бути ефективним в набагато більш серйозних випадках. Для побутових травм, в цілому, магазинної аптечки достатньо. Зовсім інша ситуація – травми при ДТП. На думку фахівців, найчастіше пошкоджуються шийні хребці, голова, грудна клітка і кінцівки. За статистикою, 40% постраждалих гине через відсутність або неякісність першої допомоги.
Завдання свідків дорожньої події або легко постраждалих його учасників – надати першу допомогу до приїзду лікарів. За нормативом, в межах міста це не більше 8 хвилин, за містом – близько 15 хвилин. За цей час можна призупинити венозну або артеріальну кровотечу, почати реанімацію методом штучного дихання рот в рот разом з непрямим масажем серця, а якщо людина отримала переломи кінцівок, але вона при свідомості, дати хоча б знеболювальне. За допомогою магазинної автомобільної аптечки серйозну допомогу потерпілому (читай, врятувати його здоров'я або життя) надати практично неможливо. Тому вона потребує дооснащення, а також заміни препаратів, якщо у них вийшов термін придатності.
Подбайте про себе.
Автомобільні аптечки комплектуються рукавичками. Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я вони повинні бути поліетиленовими. Фахівці з центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф рекомендують використовувати гумові рукавички. Вони набагато зручніші, а крім того, міцніші за целофанові. Основна функція рукавичок – захистити рятувальника від можливих інфекцій, що знаходяться в крові або інших рідинах потерпілого. Тобто, приступаючи до огляду пораненого, потрібно в першу чергу убезпечити себе. У медиків є негласне правило – працюй з кров'ю так, ніби вона заражена.
Рятівний вдих
При ДТП не виключені травми грудної клітини, які можуть призвести до припинення дихання та зупинки серця. В таких умовах потерпілий може протриматися 4-6 хвилин, після чого мозок гине. Наше завдання – забезпечити його киснем до приїзду бригади «швидкої допомоги» методом подачі повітря в легені (рот в рот) і непрямого масажу серця. Для цього в аптечці повинні бути плівка і клапан для штучної вентиляції легенів. Нам вдалося знайти їх лише в одній магазинній аптечці. В інших був присутній тільки клапан. Природно, таким пристроєм не дуже допоможеш – його слід замінити.
Знеболювання
Ще одна біда – больовий шок внаслідок отриманих травм (переломи, порізи, опіки). Нерідко при цьому постраждалі помирали, не дочекавшись «швидкої допомоги». В якості знеболюючих засобів в аптечках є анальгін в таблетках або буторфанола тартрат (сильне знеболювальне у вигляді шприц-тюбика). У вільному продажу його немає, тому якщо автомобільна аптечка їм не забезпечена або він був уже використаний, то в пошуки не пускайтеся. Фахівці радять доукомплектувати набори анальгіном в ампулах. У рідкому стані він діє набагато швидше за таблетки. При нестерпних болях вміст ампули виливається під язик для всмоктування через рот.
Зупинка кровотечі
Надягнувши рукавички, приступаємо до огляду постраждалого. При серйозних ДТП не виключені венозні чи артеріальні кровотечі. Необхідно пам'ятати, що втрата крові більше за літр може призвести до розвитку шокового стану, а 35-40% (1,5-2,5 л) загрожує летальним випадком. Наша задача - зупинити кровотечу до приїзду "швидкої". Для цього знадобляться перев'язувальні матеріали та джгут. У магазинних аптечках вони є, однак їх кількість та якість залишають бажати кращого. Наприклад, джгут тільки в одному випадку виявився "правильним" - гумовим, широким та довгим. В інших комплектах функції джгута поклали на короткий капроновий тренчик. Але від такого пристосування користі мало. В парі з джгутом застосовуються перев'язувальні матеріали. В магазинній аптечці дві туби – бинт і вата. Але фахівці кажуть, що цього недостатньо – їх кількість потрібно як мінімум потроїти. Нагадаємо, що при артеріальній кровотечі (світло-червона кров, витікаючи з рани, «б'є фонтаном») білосніжні бинти миттєво стають червоними і вимагають заміни.
Іван Терентьєв.